Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja skóry w radioterapii

2024-04-02
Pielęgnacja skóry w radioterapii

Pielęgnacja skóry przed, w trakcie i po radioterapii jest kluczowym aspektem procesu rekonwalescencji, który może znacząco wpłynąć na jakość życia pacjentów. Radioterapia, będąca jedną z metod leczenia nowotworów, może powodować szereg skutków ubocznych, w tym zmiany skórne. Zrozumienie, jak prawidłowo pielęgnować skórę w trakcie i po terapii, jest ważne dla minimalizacji dyskomfortu i wspomagania gojenia. Poniżej przedstawiamy przewodnik po najlepszych praktykach w pielęgnacji skóry przed, podczas i po radioterapii:

1. Delikatne oczyszczanie - zacznij od delikatnego mycia dotkniętych radioterapią obszarów skóry. Używaj łagodnych preparatów nie zawierających mydła, takich jak ONCOYA Olejek myjący 2 w 1. Ten bezpieczny preparat zastępujący mydło bogaty w oleje i emolienty, pozbawiony barwników, prócz właściwości oczyszczających zapewni skórze wzmocnienie jej właściwości ochronnych, poprawi jej elastyczność i nawilżenie. Podczas higieny unikaj gorącej wody, która może dodatkowo podrażniać i wysuszać skórę, osuszaj delikatnie, poklepując miękkim ręcznikiem, zamiast wycierać.

2. Nawilżanie - po radioterapii skóra często staje się sucha i podrażniona. Regularne stosowanie kremów lub balsamów nawilżających jest niezbędne. Wybieraj produkty bez zapachów i alkoholu, które są łagodne dla wrażliwej skóry. Jednym z takich preparatów jest ONCOYA Żel po radioterapii, który tworzy na skórze barierę ochronną, nawilża, natłuszcza oraz łagodzi uczucie napięcia i świąd. ONCOYA Żel po radioterapii jak i inne preparaty wskazane do nawilżania aplikuj kilka razy dziennie na zmienioną w wyniku napromieniowania skórę, szczególnie po kąpieli, kiedy jest ona jeszcze lekko wilgotna.

3. Ochrona przed słońcem - skóra po radioterapii jest bardziej podatna na szkody spowodowane przez słońce. Należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF (co najmniej 30, a najlepiej 50+) i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia. Rozważ noszenie odzieży ochronnej, posiadającej długie rękawy oraz kapeluszy z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych, najlepiej zaopatrzonych w filtr UV.

4. Unikaj noszenia ciasnych ubrań - ciasne ubrania mogą ocierać się o wrażliwą skórę, powodując dodatkowe podrażnienia. Wybieraj luźne, przewiewne materiały, które pozwolą skórze oddychać i zmniejszą ryzyko podrażnienia.

5. Monitoruj swoją skórę - regularnie obserwuj skórę w poszukiwaniu oznak zakażenia oraz nadwrażliwości. Na skórze może wystapić obrzęk, wyciek, uczucie ciepła, zaczerwienienie, czy zespół dłoniowo-podeszwowy, w którym zmiany te pojawiają się na skórze dłoni i stóp w trakcie leczenia, a który można załagodzić stosując ONCOYA Krem do postępowania w zespole ręka-stopa o właściwościach intensywnie nawilżających, zmiękczających i odbudowujących barierę ochronną skóry. Pamiętaj! Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, skontaktuj się z lekarzem.

6. Konsultacje ze specjalistami - w razie wątpliwości co do pielęgnacji skóry po radioterapii, nie wahaj się zasięgnąć porady specjalisty. Dermatolog lub onkolog mogą zaoferować spersonalizowane porady i zalecenia produktów, które najlepiej będą odpowiadały indywidualnym potrzebom Twojej skóry.

7. Naturalne i łagodne metody - niektórzy pacjenci znajdują ulgę w naturalnych środkach, takich jak aloes czy olej kokosowy. Chociaż te metody mogą pomóc w nawilżaniu i łagodzeniu skóry, zawsze konsultuj ich stosowanie z lekarzem, aby upewnić się, że są bezpieczne i nie zaszkodzą procesowi leczenia. Zachowanie zdrowej i dobrze pielęgnowanej skóry po radioterapii wymaga czasu i cierpliwości. Kluczem jest słuchanie swojego ciała i dostosowywanie pielęgnacji.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 460 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-16
To co chciałam. Szybko, sprawnie.
2024-05-14
super, szybko
pixelpixel