Po co ten filtr?
Po co ten filtr?
Wiosna, upragnione słońce i planowanie urlopu. Po okresie zimowym słońce ma na nas zbawienny wpływ. Lepsze samopoczucie, zwiększenie odporności czy obniżenie ciśnienia krwi to jedne z wielu pozytywów jakie niosą kąpiele słoneczne, ale czy jesteśmy świadomi jak bezpiecznie się opalać?
Promieniowanie
Są dwa rodzaje promieniowania słonecznego:
UVA – wnika do skóry i uszkadza włókna kolagenu i elastyny. Suchość i szybsze starzenie się skóry to efekt tego promieniowania.
UVB – Działa na powierzchnię skóry. Powoduje oparzenia słoneczne, zaczerwienienia skórne i działanie rakotwórcze, nie wnikając nawet w głąb naszej skóry. Promieniowanie UV (ultrafioletowe) stanowi zaledwie 1 proc. promieniowania słonecznego. Tak niewielka ilość stanowi ogromne zagrożenie dla naszej skóry.
Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje nieodwracalne zmiany.
Jakie są negatywne skutki opalania?
- Ryzyko rozwoju nowotworu skóry
- Oparzenia
- Przebarwienia skórne
- Zaostrzenie niektórych chorób
- Pogorszenie wzroku
- Pogłębienie zmarszczek
- Suchość i szorstkość skóry
Jak się chronić przed negatywnymi skutkami opalania?
Ograniczenie przebywania na słońcu w godzinach między 10 a 14 jest najważniejsze.To właśnie wtedy promieniowanie jest najsilniejsze i najbardziej szkodliwe.Należy pamiętać o ochronie głowy. Udar cieplny jest bardzo niebezpieczny, dlatego czapki, kapelusze czy chusty to świetny sposób na ochronę głowy przed słońcem.
Nie zapominajmy o oczach! Okulary przeciwsłoneczne nie służą tylko jako ozdoba. Niestety bardzo często kiedy decydujemy się na zakup okularów, kierujemy się tylko wyglądem i ceną. Należy zwrócić uwagę na filtr. Najlepiej wybierać okulary z filtrem UV400, który blokuje 99-100% szkodliwych promieni.
No i najważniejsze- FILTR
Na drogeryjnych półkach znajdziemy wiele rodzajów filtrów. Dostępne są w kremie, w sprayu a nawet w formie sztyftu. Jednak nie forma ma znaczenie, a wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej czyli SPF. Jaki wybrać? 15, 30 czy 50 SPF?
30 SPF to absolutne minimum. Pamiętajmy o tym, że kremu z filtrem należy używać nie tylko w trakcie urlopu. Ochrona przeciwsłoneczna powinna stanowić podstawę codziennej pielęgnacji!Na koniec bardzo ważna rzecz. Filtr nie zapewnia bezkarnego opalania, a jedynie zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ekspozycji na słońce.